Jest rok 1944, godzina 17.00, dnia 1 sierpnia. Padaj± pierwsze strza³y. Tysi±ce Warszawiaków rusza do walki z niemieckim okupantem. S± s³abo uzbrojeni, jedyne co maj± to wola walki. Nieodparta, wewnêtrzna potrzeba spe³nienia obowi±zku, wobec miasta, kraju i ca³ego spo³eczeñstwa. Wielu przep³aci to ¿yciem ju¿ w pierwszych minutach, ale ci którzy przetrwaj± dalej bêd± toczyæ krwaw± bitwê o Rzeczpospolit± Polskê. Czy by³o to konieczne? Czy mo¿na by³o temu zapobiec? Te pytania nasuwaj± siê ka¿demu, kto choæ raz us³ysza³ o roku ’44 i jak dot±d nie da³o siê doj¶æ do porozumienia, czy owe wydarzenia by³y pozytywne, czy te¿ negatywne.
Wiele cenionych osobisto¶ci czasów dzisiejszych uwa¿a, ¿e Powstanie Warszawskie by³o totaln± pomy³k±, inni za¶, s±dz±, i¿ by³o to konieczne. Jak wiêc jest naprawdê? Otó¿ problem ten mo¿na rozpatrywaæ dwojako. Z jednej strony, patrz±c na to dzisiaj, wydaje nam siê, ¿e Bitwa o Warszawê by³a tylko niepotrzebnym rozlewem krwi tysiêcy osób i totalnym zniszczeniem miasta, które nic nam nie da³o, oprócz dumnego wydarzenia. Przecie¿, gdyby powstanie siê nie odby³o pan Józef Stalin, nazywany przez niektórych ¿o³nierzy ,,wujkiem’’(swoj± drog± nie chcia³bym mieæ takiego wujka w rodzinie) - ówczesny dyktator ZSRR i tak zagarn±³by nasz± stolicê dla siebie, a nastêpnie ca³y kraj, który znowu znalaz³ siê pod okupacj±. Jednak jest tak¿e druga strona, postawmy siê sytuacji tamtejszej ludno¶ci polskiej, Armii Krajowej i ich dowódców. Od 1939 roku ¿yli pod nazistowsk± okupacj±. Wszyscy chcieli walczyæ, pragnêli wyzwolenia. Motywowa³ ich jeszcze fakt, ¿e si³y III Rzeszy by³y coraz bardziej s³absze. Kolejnym wa¿nym aspektem, który przyczyni³ siê do decyzji o powstaniu by³ fakt za³o¿enia Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, który wprowadza³ komunistyczn± w³adzê na wyzwolonych przez Zwi±zek Radziecki terenach. Wyst±pienie zbrojne mia³o tak¿e pomóc ówczesnemu premierowi RP - Stanis³awowi Miko³ajczykowi podczas rozmów ze Stalinem. Czynnikiem, który przyczyni³ siê do Powstania by³a tak¿e, jak siê potem okaza³o b³êdna wiadomo¶æ przekazana Tadeuszowi Komorowskiemu, ¿e Armia Rosyjska jest ju¿ na przedpolach Warszawy. Te wszystkie aspekty spowodowa³y, ¿e 31.07.1944 roku zapad³a decyzja.
Moim skromnym zdaniem rozkaz dotycz±cy rozpoczêcia Powstania, choæ to by³o krwawe i nie przenosz±ce ¿adnych materialnych korzy¶ci by³ jak najbardziej s³uszny. Na owy czas mieli¶my do¶æ du¿e szansê na powodzenie. Wprawdzie mo¿na by³o zauwa¿yæ po nasz stronie ubytki w wyposa¿eniu, jednak nadrabiali¶my to sercem i wol± walki. Liczyli¶my tak¿e na pomoc Armii Czerwonej (tak, bardzo naiwni byli¶my) która zbli¿a³a siê z ka¿dym dnie do nas, jednak im by³a bli¿ej, tym dziwnym, niepojêtym zrz±dzeniem losu sz³a wolniej, a¿ wreszcie nie uda³o jej siê dotrzeæ na czas. Zostali¶my tak¿e opuszczeni przez si³y zachodnie aliantów, które tak ja we wrze¶niu 1939 roku niby nam pomaga³y, ale prawdê zna ka¿dy. Powstanie doda³o wiary naszym rodakom, umocni³o w nich poczucie patriotyzmu, niezale¿nej, wolnej Polski, a to by³o bardzo wa¿ne w ostatnich dniach okupacji niemieckiej, a potem ju¿ w komunistycznej Polsce. Dziêki temu wydarzeniu ca³y ¶wiat zwróci³ swoje oczy na nasz, ju¿ dawno zapomniany, ma³y kraj, który kiedy¶ by³ wielkim mocarstwem europejskim, ale przez woln± elekcjê i szlachtê ¿yj±c± na jej terenach zosta³ pozbawiony swojej wspania³o¶ci i okrutnie rozerwany pomiêdzy trzy inne mocarstwa. To pokazuje wszystkim, ¿e nie jeste¶my tylko ,,pomy³k±’’, która dzieli Niemcy i Rosjê, ale i¿ jeste¶my patriotami, kochamy swój kraj i oddamy za niego ¿ycie. Mo¿liwe tak¿e, ¿e wydarzenia zapocz±tkowane 1 sierpnia pozwoli³y zatrzymaæ na jaki¶ czas armiê sowieck±, dziêki czemu ograniczyli¶my ich wp³yw na zachodni± Europê, co jest oczywi¶cie niedu¿ym pocieszeniem.
Podsumowuj±c. Powstanie Warszawskie by³o krwaw±, ofiarn± walk± Polski o niepodleg³o¶æ. Jednak pozwoli³o nam udowodniæ co¶ ca³emu ¶wiatu. Pokaza³o, ¿e mimo 123 lat nie egzystowania na mapie Europy i 6 lat niemieckiej okupacji nadal pozostali¶my Polakami, którzy zawszê bêd± s³u¿yæ ojczy¼nie.
Offline
Z tego co wiem, wojska radzieckie nied³ugo po rozpoczêciu Powstania Warszawskiego by³y nieopodal miasta, ale wujek Stalin kaza³ czekaæ, a¿ wykrwawimy siê z wojskami niemieckimi, aby ³atwiej by³o przej±æ i Niemcy i Polskê. Przecie¿ oddzia³ polski w szeregach wojsk radzieckich ruszy³ na pomoc Warszawie, ale musieli siê wycofaæ, bo nie mieli jak przekroczyæ Wis³y (za co z reszt± Stalin zdegradowa³ dowódcê, którego nazwiska nie pamiêtam).
Offline
@up
Owszem, masz stuprocentow± racjê, je¿eli chodzi o wojska radzieckie. Trochê ¼le siê wyrazi³em.
Liczyli¶my tak¿e na pomoc Armii Czerwonej (tak, bardzo naiwni byli¶my) która zbli¿a³a siê z ka¿dym dnie do nas, jednak im by³a bli¿ej, tym dziwnym, niepojêtym zrz±dzeniem losu sz³a wolniej, a¿ wreszcie nie uda³o jej siê dotrzeæ na czas.
By³a to swojego rodzaju ironia - chodzi³o mi o to, ¿e niby szli, ale nie doszli, rozumiesz? Oczywistym faktem, jest, ¿e wreszcie znale¼li siê na drugim brzegu Wis³y, ale nie zrobili nic, aby nam pomóc. Oprócz oddzia³u polskiego, który próbowa³, ale o tym ju¿ wspomnia³e¶.
Ciekawi mnie jednak twoje stanowisko blackys'ie. Co s±dzisz o PW?
Pozdrawiam
Offline
Gdybym ¿y³ wtedy, mieszka³ tam przez ca³e ¿ycie i mia³ ogl±daæ moje miasto, które sta³o siê ruin±, to nie zastanawia³bym siê wcale. Chwyci³bym nó¿ i choæby boso rzuci³ siê na niemieckie umocnienia. Je¶li wiêc mia³bym szansê walczyæ ramiê w ramiê z rodakami, by choæby przy minimalnym prawdopodobieñstwie wyzwolenia Warszawy, zg³osi³bym siê na ochotnika.
Z drugiej strony, gdybym by³ odpowiedzialny za wydanie takiego rozkazu... decyzja nie by³aby taka prosta. Z jednej strony niewielkie szanse na zwyciêstwo, braki w uzbrojeniu, wyszkoleniu, problemy z zaopatrzeniem. Z drugiej tak jak mówisz, wola walki, zaciek³o¶æ, znajomo¶æ miasta i mo¿liwo¶ci poruszania siê niekonwencjonalnymi sposobami (kana³ami np.). To, co raczej pchnê³oby mnie, do wydania rozkazu rozpoczêcia powstania to faktycznie malej±ca potêga Niemców, ale przede wszystkim ¶wiadomo¶æ, ¿e od wschodu nadchodzi Armia Czerwona, która ju¿ w 1920 pokaza³a swoje "pokojowe" zamiary. Jedyn± szans± na upragnion± niepodleg³o¶æ by³oby uprzedzenie ich w zajêciu miasta. Wyobra¼ to sobie, armia zbli¿aj±ca siê do miasta, a tam z okien zwisaj± polskie flagi. "Drodzy przyjaciele ze wschodu - mi³o, ¿e wpadli¶cie, jak widzicie ju¿ rozpoczêli¶my wyzwalanie Polski, mo¿e pomo¿ecie?". W przeciwnym wypadku, Czerwoni potraktowaliby nas jak ³up wojenny. "To by³o Niemca, teraz jest moje".
Teraz siedz±c sobie wygodnie w fotelach mo¿emy jedynie spekulowaæ. By³o potrzebne, czy nie by³o?
Patrz±c teraz tak na ca³okszta³t. Zachód coraz bardziej przekonuje siê o zapêdach komunistów. W Ja³cie odsunêli granicê z nimi jak najdalej od siebie. By odsun±æ j± jeszcze dalej, Zachód chcia³ nak³oniæ ZSRR do oddania nam kraju, niemniej jednak brakowa³o argumentów, by to uczyniæ. Dopiero Powstanie Warszawskie da³o im taki pretekst. Wszak jak mo¿na zniewalaæ kraj, który tak dzielnie walczy z okupantem?
Podsumowuj±c - ca³kowicie rozumiem postawê powstañców, zawsze j± podziwia³em i podziwia³ bêdê. Oczywi¶cie powstanie samo w sobie by³o ca³kowit± pora¿k±, ale to nie jest niczyja wina, bardziej wynik prawdopodobieñstwa. Mimo, ¿e kula wycelowana w zapêdy ZSRR bezpo¶rednio nie trafi³a, rykoszetem trafili¶my w zamierzony cel - odzyskali¶my upragniony kraj (te¿ nie do koñca, o czym ¶wiadcz± lata komunizmu w Polsce). Ciê¿ko wiêc oceniaæ, czy by³o to konieczne. To by³a szansa, nadzieja na ca³kowicie niepodleg³y kraj. Nie uda³o siê im to, za co nie wolno ich winiæ. Gdybym ja widzia³ takie drobne, niepewne ¶wiate³ko w tunelu, te¿ wyruszy³bym w jego stronê, nie patrz±c na potencjalne koszta.
Offline
Powstanie warszawskie by³o g³upie, niepotrzebne, ¼le zorganizowane i w efekcie przynios³o wiêcej szkody ni¿ po¿ytku , ale jestem dumny , ¿e mogê ¿yæ w kraju gdzie ludzie s± gotowi stan±æ do walki.
Offline